באיזה גיל כדאי להתחיל ללמוד תכנות?

באיזה גיל כדאי להתחיל ללמוד תכנות

תכנות הוא הדרך שבה אנו כותבים פקודות למחשב. זה כולל את הקלט שהמחשב יקבל, את הפעולות שהמחשב יעשה לפי הסדר ואת הפלט שנקבל בסוף המשימה. כל התהליך נכתב בשפה שהמחשב מבין. יש שפות תכנות שונות, אבל כולן פועלות באותו אופן, כך שאם יודעים שפה אחת, קל ללמוד שפות מחשב נוספות.

בעידן של היום, אנו מוקפים מחשבים מכל עבר, מהפלאפון ביד ועד המכשירים בבית. יותר ויותר מכשירים מופעלים בעזרת מחשבים, ובעתיד זה אף יגבר. ילדים כבר כמעט מגיל אפס משחקים בפלאפון של ההורים או בטאבלט משלהם וגדלים לעולם של מחשבים מכל עבר. לכן, כמו שחובה שכל ילד ידע לקרוא ולכתוב, כך לימוד תכנות הוא ידע בסיסי שכל ילד צריך.

היכולת לתכנת תעניק לילדכם הרבה מעבר לתכנות.

ראשית, הם יבינו טוב יותר איך העולם הדיגיטלי פועל.

כל המכשירים שהם משתמשים בהם כל יום, כמו פלאפון, טאבלט ועוד, יקבלו פרספקטיבה אחרת, רחבה יותר, ולא יילקחו כמובן מאליו. הם יבינו טכנולוגיות טוב יותר, יסתקרנו יותר ממה שקורה סביבם ויפתחו כך את החשיבה שלהם.

שנית, ידע בתכנות יעזור לילדכם להשיג עבודה בעתיד.

יותר ויותר מקצועות דורשים ידע בתכנות או מתעדפים מועמדים בעלי ידע כזה. כרגע, יש בישראל מחסור חמור במתכנתים ובבעלי מקצוע נוספים בתחום, ונראה שזה רק ילך ויחמיר בשנים הבאות, מכיוון שמערכת החינוך אינה מכינה את תלמידי בית הספר ברמה מספקת. כמו כן, מספר המקצועות והמשרות שידרשו ידע בתכנות רק ילך ויגבר. לכן, ידע בתכנות ייתן לילדכם יתרון משמעותי בשוק העבודה בעתיד.

שלישית, ידע בתכנות יעזור לילדכם להרוויח יותר כסף.

זה כבר לא סוד שרוב האמהות מעדיפות שהילד שלה יהיה בהייטק על פני רפואה. כולם יודעים שבהייטק נמצא הכסף הגדול. ובאמת, הסטטיסטיקות מראות שבתחום ההייטק ומקצועות המחשב המשכורות גבוהות יותר מהממוצע ורמת החיים של העובדים שם גבוהה בהתאם. כשאתם תומכים בילדכם בלימודי תכנות, אתם עוזרים לו להרוויח הרבה יותר כסף בעתיד.

רביעית, הם יפתחו את מיומנויות החשיבה שלהם.

לימוד תכנות מפתח מיומנויות חשיבה ולמידה הרבה מעבר לתכנות מחשבים. ילדכם ילמד לפתור בעיות, לחשוב מחוץ לקופסה, לבדוק את עצמו ולתקן, להיות יצירתי ולחשוב על מקרי קצה. בנוסף, לימוד תכנות משפר את יכולת הריכוז, ההתמדה, ההסקה ומעודד חשיבה ביקורתית וריאלית.

לצערנו, מערכת החינוך מפגרת מאחור בכל הקשור ללימודי תכנות. בגיל היסודי המקצוע נעדר לגמרי, ובתיכון הוא לוקה בחסר ונגיש רק למעט תלמידים. במצב כזה, האחריות נופלת עלינו, ההורים. עלינו לוודא שילדינו לומדים את מקצועות העתיד שיכינו אותם טוב יותר ויגבירו את סיכוייהם להצליח בחייהם הבוגרים.

כדאי להתחיל ללמוד תכנות בגיל צעיר

בדיוק כמו שממליצים לחשוף ילדים לשפות אחרות ולכלי נגינה בגיל צעיר, כך גם בתכנות. תכנות הוא שפה לכל דבר ועניין, ולכן בגיל צעיר יהיה לילדים קל יותר ללמוד אותה. מחקרים גילו שילדים שלמדו תכנות בגיל בית ספר יסודי הצליחו יותר בלימודיהם בבית הספר ונטו יותר לבחור במדעים ללימודי תואר ראשון. ככל שהתחילו ללמוד תכנות בגיל צעיר יותר, כך גדלו הסיכויים שיבחרו לימודים מדעיים בהמשך חייהם.

הגיל המומלץ להתחיל לימודי תכנות הוא סביב 6-7. בגיל זה ילדים לומדים את המונחים הבסיסיים של עולם התכנות, ובדרך כלל מתחילים משפת תכנות הנקראת סקראץ’. רוב הקורסים ישלבו משחקים ופעילויות מהנות כדי שילדכם ילמד תכנות בכיף.

אפשר להתחיל ללמוד תכנות לבד

דרך אחת לחשוף את ילדינו לתכנות היא לבחור משחקים מתאימים, ולשבת עם הילדים לזמן משחק באופן קבוע, ממש כמו חוג. למשל, משחקי שחמט ודמקה יעילים למטרה זו, כי הם דורשים תכנון קדימה של מהלכים, מעודדים חשיבה אסטרטגית, מפתחים יכולת ריכוז, פתרון בעיות, חשיבה מחוץ לקופסה ועוד. בנוסף, יש לא מעט משחקים בשוק לפיתוח יכולות תכנות. בכתבה נוספת באתר תוכלו למצוא הרבה משחקי וצעצועי תכנות מומלצים, שיעזרו לילדכם להיכנס לעולם התכנות בדרכים מהנות ומגוונות.

דרך נוספת להכניס את ילדכם לעולם התכנות היא לרשום אותם לקורסים אונליין. ילדים היום מבלים המון זמן במסכים, במיוחד לאחר מגיפת הקורונה שכפתה עליהם סגרים ארוכים. אפשר להפוך חלק מזמן זה למועיל במיוחד בעזרת קורסים אונליין. יש מגוון קורסים ברשת. אפשר למצוא קורסים מגיל גן ועד תיכון. ניתן למצוא הרבה קורסי תכנות לילדים בחינם וקורסים אחרים בתשלום. היתרון של קורסים בתשלום הוא שמורה אמיתי מלמד בזמן אמת ומלווה את ילדכם מתחילת הקורס ועד סופו, בעוד שקורסים חינמיים כוללים בדרך כלל שיעורים מוקלטים, ולכן דורשים משמעת עצמית גבוהה ולמידה עצמאית מהילד. לילדים קטנים יותר אפשר להוריד אפליקציות המלמדות תכנות דרך משחקים מהנים.

תוכן עניינים

רוצה לשתף חבר\ה?

שלח בוואטסאפ
שתף בפייסבוק
שלח במייל