להתחיל מסקראץ’ – איך להכין את הילדים לקורס תכנות?

קורס תכנות לילדים אולי נשמע לחלק מכם כמו משהו קצת יותר מדי רציני וכבד. אולי זה לא מתאים לילדים שלכם. אולי זה יהיה קשה מדי. אולי הם לא יהנו… אבל אתם יודעים מה?

קורס קידוד לילדים יכול להיות הדבר הכי טוב שקרה לילדים שלכם – אם תשלחו אותם לקורס הנכון וגם תשקיעו קצת בהכנה מוקדמת, כדי שהם יגיעו מוכנים, עם כל הכלים שיעזרו להם להצליח.

אז קבלו כמה טיפים שיעזרו לכם להכין את הילדים לקורס תכנות – בכיף ובקלות!

קורס תכנות לילדים

הסבירו להם מה לומדים במסגרת קורס תכנות לילדים

הדבר הראשון שכדאי לעשות כדי להכין את הילדים שלכם לקורס תכנות הוא להסביר להם לקראת מה הם הולכים. נסו להסביר להם מה זה קידוד ומה הם יכולים להרוויח בזכות הידע שירכשו.

חשוב שלא תנסו להסביר להם דברים שאתם בעצמכם לא מבינים, כי הרי בשביל זה הם הולכים ללמוד בקורס, אז אתם בהחלט יכולים להסביר להם במילים שלכם, את מה שאתם מבינים ויודעים על הנושא.

אבל אם אתם רוצים להבין בעצמכם קצת יותר טוב מה זה אומר, אז הנה הסבר קצר:

קידוד הוא הדרך שלנו לכתוב הוראות בשפה שהמחשב מבין. אנחנו עושים את זה על ידי מתן פקודות, שלב אחר שלב, כדי שהמחשב יבצע את כל מה שאנחנו אומרים לו, עד שהוא מגיע לתוצאה הרצויה.

אחרי שלומדים את הרמה הבסיסית של קידוד, אפשר להתקדם וללמוד כיצד להשתמש בקודים לצורך יצירת אפליקציות לסמארטפונים, או משחקים לקונסולות.

זוהי בעצם השפה המיוחדת, שמקשרת בין בני אדם לבין מחשבים ובזכות השפה הזאת, המחשבים, הסמארטפונים והטבלטים של הילדים שלכם מסוגלים לחבר אותם לרשתות חברתיות, להפעיל משחקים, ובעצם, להתמלא בחיים.

בלי קידוד, המחשבים היו בסך הכל מכשירים דוממים ומשעממים.

הסבירו על שפות קידוד

אם קידוד היא השפה שבה אנחנו משתמשים כדי לתקשר עם מחשבים ומכשירים חכמים אחרים, הרי שיש כמה שפות כאלה, כמו שיש כמה שפות של בני אדם.

לכן, כדי לתת הוראות למכשירים שונים, או כדי להשיג מטרות שונות, צריך להכיר שפות קידוד שונות:

סקראץ’ – שפת קידוד מבוססת על בלוקים, מציעה חווית למידה ויזואלית, קלה להבנה ויישום ולכן מתאימה מאוד לילדים. בעזרת סקראץ’, ילדים יכולים לבנות דמויות ומשחקים.

ג’אווה סקריפט – משמשת כמעט בכל משחק, או אתר אינטראקטיבי שנתקלתם בו. מתאימה לאתרי אינטרנט ויישומים שונים.

ג’אווה היא אחת השפות הפופולריות ביותר. את מיינקראפט למשל, יצרו בעזרת ג’אווה. עם הבנה של שפת התכנות ג’אווה, ילדים יכולים ללמוד כיצד לבנות ולשלב אלמנטים משלהם במיינקראפט.

לואה – שפה מצוינת עבור מתכנתי משחקים. למעשה, לואה שימשה ליצירת רובלוקס וגם ליצירת כל המשחקים בתוך רובלוקס.

הפכו את הקידוד למוחשי

יש ילדים שלומדים בקלות על ידי צפייה בסרטוני וידאו, הקשבה להסברים מילוליים ואף קריאת מאמרים, אבל ילדים רבים אחרים (כמו הרבה מבוגרים), צריכים לחוות חוויה מוחשית פיזית, כדי להבין טוב יותר.

עבור ילדים כאלה, אפשר להשתמש בחפצים, או “צעצועים” המיועדים ללמידת קידוד פשוטה וקלה, או פשוט להשתמש בחפצים מוחשיים כדי להציג את עקרונות הקידוד באופן מוחשי, קל יותר להבנה.

עזרו לילדים להתעניין בשפות קידוד

כשאתם מסבירים לילדים איך שפות קידוד מתחברות לחיים שלהם – כמו למשל השפות שבעזרתם יצרו את משחקי המחשב המצליחים ביותר בעולם, או אלה שיצרו בעזרתן אפליקציות מפורסמות, אתם יכולים לגרום להם להתעניין יותר בתחום.

רוב הילדים מתעניינים ברובוטים, אז אפשר להסביר להם שתכנות הוא השפה המשמשת גם לצורך תקשורת בין בני אדם לבין רובוטים ולכן היא: א. חשובה מאוד  ב. מעניינת מאוד.

גם אם הילד שלכם מתעניין רק בכדורגל למשל, ולאו דווקא במשחקי ואפליקציות, אתם יכולים להסביר לו איך תכנות מאפשר לחובבי כדורגל לשפר את המשחק הכי מפורסם בעולם, על ידי חיבור של אפליקציות המשמשות לצורך חישובים שונים, המשרתים היטב את המאמנים.

עוד דרך טובה לעזור לילדים שלכם להתחבר לרעיון התכנות דרך שפות קידוד, הוא באמצעות צפייה בסרטון קליל, שמסביר לילדים מהו תכנות ומהן שפות קידוד, איך הן מתחברות לחיי היומיום ולמה כדאי ללמוד אותן.

הציעו להם לדבר עם מישהו שמבין בתחום, רצוי שזה יהיה מישהו שהם מעריכים, אוהבים, או לפחות מרגישים איתו בנוח.

תנו להם להתנסות

אם יש באפשרותכם, תנו לילדים להתנסות במשימת תכנות קלה ומהנה. זה יכול להיות משהו ממש קטן, אבל זה עשוי להסיר מחסומים וחששות.

במיוחד אחרי שהילדים שלכם כבר למדו שתכנות הוא הבסיס למשחקי וידאו, סרטי אנימציה מורכבים, רובוטים ועוד.

תנו להם להתנסות בשפת התכנות הפשוטה ביותר שיש – סקראץ’, כדי להקל עליהם להצליח וכך להגביר את חוויית ההצלחה, שתעשה להם חשק ללמוד עוד.

יש אפליקציות המאפשרות לילדים להתנסות בשפות תכנות וכדאי להכיר חלק מהן.

תנו להם להתנסות במשהו מורכב יותר

אחרי שהילדים התנסו בתכנות קליל ופשוט בעזרת סקראץ’, אם היתה להם חוויה חיובית ומוצלחת, והם רוצים להמשיך להתקדם, אתם יכולים לתת להם להתנסות במשהו מורכב יותר.

עזרו להם למצוא תחום שמעניין אותם באמת. נסו לבדוק איתם באיזה סוג של תכנות הם רוצים להתנסות. אם הם כבר מוכנים להתנסות בתכנות משחק פשוט לפייסבוק, או אפליקציה פשוטה לסמארטפון, הם יכולים להתקדם ולהתחיל קורס תכנות לילדים.

קורס תכנות לילדים אונליין

קורס תכנות מקוון לילדים יכול לעזור לילדים שלכם להתמודד עם משימות קצת יותר מורכבות, אבל תוך כדי חוויית הצלחה, ליווי מקצועי והיכרות טובה יותר עם האופן שבו דברים מתעוררים לחיים באמצעות שימוש נכון בשפות קידוד.

למה צריך להכין את הילדים לקראת קורס תכנות?

תכנות ושפות קידוד הפכו זה מכבר לחלק חשוב מאוד בחיים בעולם המודרני. הם צפויים להפוך לחלק חשוב אף יותר בעתיד. משום כך, גם אם הילדים שלכם לא מגלים עניין בנושא התכנות כרגע, שווה לתת לזה צ’אנס ולבדוק, אם זה משהו שעשוי לעניין אותם – אם תכירו להם אותו בצורה נכונה.

האם קורס תכנות לילדים מתאים לכולם?

לא כולם נולדו עם נטייה טבעית לנושא התכנות והקידוד, אבל זה לא אומר שלא צריך לעודד אותם, או להראות להם שזה עשוי להתאים להם מאוד – אם רק יבינו את הרעיון.

אם תנסו לחשוף את הילדים שלכם לתחום בצורה מושכלת (כמו שהצענו כאן למעלה למשל) יכול להיות שהם יתאהבו בתחום ויכול להיות שלא, אבל בכל מקרה, תצטרכו לבדוק כדי לגלות.

לסיכום, חשוב לזכור שאם אתם רוצים לעודד את הילדים שלכם לקראת קורס תכנות לילדים, כדאי להציג להם את הצדדים היפים של התחום, את כל הסיבות הרלוונטיות עבורם ללמוד תכנות ואת כל מה שהם יכולים להרוויח – כאן ועכשיו, בגיל שבו הם נמצאים כרגע, אם ילכו ללמוד תכנות.

אולי הילדים שלכם יוכלו למצוא עבודה בתחום בעתיד, אבל לא זה מה שישכנע אותם ללכת ללמוד קידוד עכשיו, אלא ההנאה שהם ירוויחו על ידי תכנות משחקים ואפליקציות, מתאימות לגיל שלהם והם יכולים להראות לחברים שלהם.

ואתם יודעים מה? גם אם הם רק יסתקרנו קצת לגבי תכנות ולא ממש ירצו ללמוד איך עושים את זה – כבר עשיתם יופי של עבודה.

אז שיהיה בהצלחה!

תוכן עניינים

רוצה לשתף חבר\ה?

שלח בוואטסאפ
שתף בפייסבוק
שלח במייל