10 קורסי תכנות לילדים בחינם

אנו חיים בעולם שהולך ונעשה יותר טכנולוגי מיום ליום, קשה לדמיין שלפני קצת יותר מעשור עוד הסתובבנו עם פלאפון מקשים בכיס. כיום אנו נהנים מיכולות טכנולוגיות דמיוניות כמעט, כאשר העולם רק הולך ומתקדם מבחינה טכנולוגית, אנשים מקבלים משלוחים בעזרת רחפנים ואו טו טו מכוניות אוטונומיות יסתובבו בכבישים. קשה להעלות על הדעת תחום שאינו נהנה ומתקדם מכניסת הטכנולוגיה, החל מספורט וכלה בארכיאולוגיה. לא סתם שניים מהמקצועות המבוקשים ביותר בשנים האחרונות באקדמיה ובשוק העבודה הם הנדסת תוכנה ומדעי המחשב, כאשר גם מקצועות נלווים נוספים נהנים מפריחה.

למה חשוב שהילדים ילמדו לתכנת?

למה להכניס את הילדים לשיגעון הזה כבר מגיל צעיר? תנו להם ליהנות מילדות חסרת דאגות! השאלה טובה, אך חשוב להבין שיש ערך עצום בלימוד תכנות כבר מגיל צעיר. ראשית, העולם הולך ומתפתח מבחינה טכנולוגית וידיעת שפות תכנות בעתיד לא תהיה פריבילגיה אלא צורך, ממש כמו שידיעת השפה האנגלית קריטית עבורנו. שנית, אנו רוצים לסייע לילדינו ליהנות מעתיד טוב עם רווחה כלכלית, ברור שילד שילמד לתכנת מגיל צעיר יהנה מיתרון משמעותי בשוק העבודה.

מה היתרונות בלימודי תכנות לילדים?

מעבר ליתרון העתידי שתקנו לילדיכם, צריך להבין שסביר מאוד שבעתיד כל עבודה תדרוש ידע בתכנות ואנו צריכים להתייחס לידע בתכנות כאל מיומנות נדרשת, ממש כמו רישיון נהיגה. בנוסף, תכנות נתפס כיום כדבר מורכב וקשה המיועד לגאונים, זה פשוט לא נכון! כל אחד יכול לתכנת. סיבה נוספת היא, שכפי שאמר סטיב ג’ובס, התכנות מלמד איך לחשוב. היכולת לפתור בעיות ולהתמודד עם משימה תעניק לילדיכם יכולות גבוהות, יצירתיות, וחשיבה מחוץ לקופסה.

10 קורסי תכנות לילדים בחינם

מה עושים? בוחרים מרשימת קורסי תכנות לילדים בחינם

ריכזנו כאן עבורכם כמה אופציות ללימוד תכנות לילדים בחינם. חשוב שתכירו את האפשרות לקחת קורס תכנות לילדים אונליין חינם, וכך את שעות המסך שלהם הילדים ינצלו למשהו מועיל במקום לבהייה חסרת תועלת. כדאי לדעת שרוב הקורסים, ובמיוחד אלו המיועדים עבור ילדים בגילאים צעירים יחסית, משתמשים בתכנות ויזואלי. הילדים לא צריכים לכתוב שורות קוד ארוכות או אפילו לקרוא אותן. ברוב האתרים כל פעולה או פקודה מיוצגת על ידי קובייה או חלק ויזואלי מסוים שאותו הילדים צריכים לנצל בצורה הנכונה. 

 1. Scratch – סקראץ’ היא סביבה של פיתוח גרפי לילדים, בה אפשר לפתח משחקים ואנימציות שונים. האתר פותח על ידי MIT, אחד המכונים הטכנולוגיים המובילים בעולם. בסקראץ’ אין תכנות ‘יבש’ אלא מעין משחק ויזואלי כאשר כל חלק מייצג הוראה או פעולה תכנותית.
  קישור:  
  https://scratch.mit.edu
  האתר מיועד לילדים בגילאי 16-8, כאשר ישנו אתר נוסף לילדים בגילאי 7-5.
 2. Blockly – אתר המלמד עקרונות תכנות ושימוש בג’אבה סקריפט דרך הרכבת פאזל, אך במקום פיסות תמונה מחברים חלקי קוד כדי להשלים את סיפור התוכנה.
  קישור:  https://blockly.games
  האתר מתאים לילדים בגילאי 8-10.
 3. CodeCombat – משחק ללימוד כתיבת קוד בשפות פייתון וג’אבה סקריפט. מדובר על משחק תפקידים ברמות שונות הכולל את האפשרות להתחבר עם שחקנים נוספים ולתכנת ביחד. גיבורת המשחק, אניה, מכוונת במבוכי קית’גארד על ידי כתיבת הקוד. לאחר השלמת המשימה נפתחת משימה בדרגת קושי גבוהה יותר.
   
  קישור:  https://codecombat.com
  האתר מתאים לילדים בגילאי 17-5 והשירות הבסיסי חינמי.
 4. Stencyl – סטנסיל היא תוכנה המאפשרת יצירת משחקים. הקוד מיוצג על ידי ממשק גרפי כך שהילדים יכולים לבנות עולמות מורכבים מלאים בדמויות מפורטות. ישנה גם אפשרות להוריד תוכנה מתאימה וכך לראות את הגרפיקות כשורות קוד – מה שמסייע בלמידה.
   קישור:  
  https://www.stencyl.com
   האתר מתאים לילדים בגילאי 6 ומעלה, ולמשתמשי אפל, ווינדוס, אנדרואיד ולינוקס.
 5. Code.org Studio – האתר שייך לארגון ללא מטרות רווח שמספק תכניות לימוד לבתי ספר. באתר ישנם 4 קורסים העוסקים ביסודות מדעי המחשב ומיועדים לילדים. בסוף כל קורס הילדים יכולים ליצור משחקים או סיפורים ולשתף אותם ברשת. קורס 1 מיועד לילדים בגילאי 6-4 אך ילדים שקוראים היטב יכולים לדלג עליו. הקורסים הבאים משתמשים בממשק ויזואלי אך ניתן לראות את הקוד כטקסט.
  קישור:   
  https://studio.code.org/courses

 6. App Inventor – ‘ממציא האפליקציות’ הוא אתר העושה שימוש בשפה מבוססת ויזואלית כדי לבנות אפליקציות, האתר כולל סרטוני הדרכה וקורסים. האתר נבנה על ידי גוגל ומאפשר בניית אפליקציות אנדרואיד באמצעות הזזת אובייקטים המופיעים על המסך. עם הזמן ניתן לבנות אפליקציות מורכבות יותר ויותר.
  קישור:  
  http://www.appinventor.org
  האתר מיועד לילדים בגילאי 13 ומעלה.
 7. Code Monster – ‘מפלצת הקוד’ הוא משחק דרכו הילדים יכולים ללמוד ולתרגל כתיבת קוד בג’אבה סקריפט. האתר מיועד עבור ילדים עם מעט ידע מוקדם בג’אבה סקריפט אותו הם צריכים לתרגל וליישם. המשחק פשוט מאוד, יש לעקוב אחר הוראות של מפלצת. באתר אין עזרה נוספת, מה שמעודד את הילדים לחפש חומר ומידע במקומות נוספים כאשר עיקר מטרתו היא לספק פלטפורמה לתרגול ולא ללימוד.
  קישור:  
  http://www.crunchzilla.com/code-monster
  האתר מיועד לילדים מגילאי 13 ומעלה עם ידע מוקדם בג’אבה סקריפט.
 8. Kodu Game Labs – קודו מאפשר לילדים לתכנת משקי מחשב בתלת מימד תוך כדי לימוד עקרונות בסיסיים בתכנות. תוך כדי בניית המשחק הילדים יוכלו להתמודד עם שלל בעיות בתכנות ולפתור אותן. האתר זמין כרגע למשתמשי ווינדוס ואנדרואיד.
  קישור:  https://www.kodugamelab.com
  האתר מתאים לילדים מגילאי 10 ומעלה.
 9. Glitch – ‘תקלה’ הינו כלי פשוט ליצירת יישומי רשת. באתר מפשטים את כלי הפיתוח של ה’עולם האמיתי’ כך שהוא אידיאלי לבני נוער שרוצים ללמוד לתכנת. התכנות יכול להתבצע בו זמנית על ידי מספר חברים, כמו עבודה על מסמך גוגל דוקס, מה שילמד אותם גם שיתוף פעולה ועבודת צוות. זהו כמעט הדבר האמיתי.
  קישור:  
  https://glitch.com
  האתר מיועד לילדים מגילאי 13 ומעלה.
 10. Codecademy – ‘אקדמיית התכנות’ מציעה שלל קורסים בפיתוח אתרים ושפות תכנות שונות. הלימוד מקוון והתלמידים מקבלים משוב מיידי דרך האתר. האתר מיועד לבני נוער שרוצים להפוך למפתחי קוד בשפות שונות. בין השפות הנלמדות באתר: ג’אבה סקריפט, פייתון, SQL, PHP ועוד. האתר חינמי, אך יש תכנית משודרגת שניתן לרכוש.
  קישור:  
  https://www.codecademy.com
  האתר מיועד לילדים מגילאי 13 ומעלה.
 11. – CodeMonkey – מגוון פעילויות קידוד מהנות וחינמיות לילדים. באתר גרסה חינמית עם 250 אתגרי קידוד לילדים. הפעילות באתר משלבת משחק ועל ידי השלמת כל פעולת קידוד באתר הילדים עוזרים לקוף לקבל בננות. הילדים ישתמשו בשפת קידוד מבוססת טקסט בשם CoffeScript, שתקל עליהם את המעבר ל-JavaScript אם הם ימשיכו בלימוד קוד, כדי לעזור לקוף להשלים את האתגרים ולקבל את הבננות. הקופים חמודים מאוד והילדים שלכם בטוח יהנו מהמשחקים והשיעורים באתר זה.
  קישור: https://www.codemonkey.com
  האתר מיועד לילדים מגילאי 4 ומעלה.

לסיכום

ישנן שלל אפשרויות ליהנות מקורס תכנות לילדים חינם כמעט לכל גיל ובכל צורה. אין ספק שלימוד תכנות לילדים אונליין חינם הוא כלי בעל יתרונות גדולים. עם זאת, חשוב לזכור שהיתרון המשמעותי ביותר שלו – עלותו החינמית – מהווה גם החיסרון המשמעותי ביותר. כאשר אנו לא משלמים עבור שירות מסוים אפשר להבין מה תהיה רמת ואיכות השירות. אפשר כמובן ללמוד תכנות בחינם, אך חשבו לרגע אם לא כדאי להשקיע בתחום כה משמעותי.

קורסי תכנות לילדים אונליין עם מדריך

כאשר אנו שולחים את ילדינו ללמוד אנו רוצים לוודא שהמורה שלהם יהיה המורה הטוב ביותר, ושהוא יתאים את עצמו בצורה הכי טובה לילדינו. מטבע הדברים, קורס חינמי באתר אינטרנט הנגיש לילדים מרחבי העולם, לא בהכרח יתאים בצורה הטובה ביותר לילד שלכם. כאשר אתם רושמים את הילד לקורס תכנות לילדים אונליין בתשלום אצל מדריך מקצועי אתם יכולים להיות בטוחים שתהנו ממדריך מקצועי בעל ניסיון, יחס אישי לילד, משוב מקצועי ומקדם, ויכולת להתאים את הלימוד לפי הקצב והיכולות של הילד.

תוכן עניינים